دبه در آوردن آمريكائيها

دبه در آوردن آمريكائيها 

 

 

 

دبه در آوردن یک ضرب المثل است. این ضرب المثل را وقتی بکار می برند که دو نفر یک قرار یا قراردادی را باهم می گذارند، ولی یک طرف تصور می کند که در این معامله ضرر کرده است. این شخص به قرار داد اعتراض می کند و درخواست بیشتری را مطرح می کند. ریشه این ضرب المثل هم به ایران قدیم بر می گردد. در گذشته، کسانی که گاوداری داشتند، مجبور بودند شیر خود را به مغازه های اطراف خود بفروشند. لذا با مغازه دارانی در اطراف خود قراردادی می بستند و در مقابل مقداری معینی پول ، شیر را تحویل مغازه ها می دادند. گاهی مغازه داران فکر می کردند که باید با آن پول معین شیر بیشتری دریافت کنند . لذا آنها دبه یا همان ظرف شیر را بیرون می آوردند و شیر بیشتری درخواست می کردند.

در حال حاضر هم بین ایران و کشورهای ۵+۱ مذاکراتی پیرامون صنعت هسته ای کشور در جریان است. این مذاکرات از ابتدا قرار بود فقط پیرامون مسائل هسته ای باشد نه چیز بیشتری. ولی اخیراً آمریکائیها مسائلی مثل بازدید از مراکز نظامی یا عدم لغو یک باره تحریم ها را مطرح می کنند. که اگر این قرار و مدار را با همان قرار و مدار شیر فروش مقایسه کنیم ، کلمه ای بهتر از دبه کردن آمریکائیها پیدا نمی کنیم.

حالا آیا آمریکائیها در این مذاکرات چه چیزهایی را بعنوان قول و قرار معین کرده بودند، بماند.

آنها می گویند که از ابتدا این مسائل را مطرح کرده بودند و بقول خودشان دبه نکرده اند. ولی مسئله مهم این است که دبه آمریکائیها برای ایران غیر قابل پذیرش است.

آمریکائیها درخواستهایی دارند که قابلیت اجرایی برای هیچ کشوری ندارد. درخواست بازدید از مراکز نظامی و حساس هر کشوری به منزله مرگ و زندگی است.

برای باز کردن موضوع ، یک مقداری وارد حیطه نظامی گری می شویم. وقتی دو نیروی نظامی با یکدیگر در حال جنگ باشند، اگر یک طرف بتواند اطلاعات مختصری از طرف مقابل بدست آورد با این اطلاعات به راحتی می تواند طرف مقابل را زیر پای خود خرد کند. همان بلایی که داعش توانست بر سر شهر موصول بیآورد. داعش با یکسری کار اطلاعاتی و جمع آوری اطلاعات از مراکز نظامی توانست با نیروی نظامی  اندکی در عرض کمتر از یک روز شهر ۷۰۰ هزار نفری موصل را تصرف کند. آنها در یک لحظه توانستند هزار و هفتصد نیروی نظامی را دستگیر و ذبح کنند. ۵۰۰ هزار ساکنین شهر را آواره ۵۰ هزار نفر را کشتار و هر روز هم عده ای را به مسلخ ببرند. یعنی اکثریت مردم یک شهر ، حالا با طعم کشتار و آوارگی روبرو هستند. پس اطلاعات نظامی با کسی تعارف ندارد. لذا دبه آمریکائیها مبنی بر بازدید از مراکز نظامی غیر قابل پذیرش است.

حال می خواهیم یک فرض محال داشته باشیم. هر چند این فرض محال است، ولی می توان یک احتمال کوچک برای آن قائل بود. فرض این است که اگر تفاهم هسته ای امضاء شود، کشور آمریکا ، مسئول امنیت کشور ایران هم خواهد بود. یعنی رفتار آمریکا با ایران مانند رفتار کشور آمریکا با دو کشور آلمان و ژاپن خواهد بود. حال اگر این فرض را بپذیرم . و بخواهیم پروتکل الحاقی را باب میل آمریکائیها امضا کنیم و به آمریکا هم اعتماد کنیم که آنها در مقابل امنیت کشور ما کاملاًمسئول هستند. و آنها هم حقیقتاً اینگونه باشند. با وضعیتی که منطقه دارد، بطوریکه بیش از ۲۰۰ گروه تروریستی کوچک و بزرگ در کشورهای همسایه ایران اعم از عراق ، افغانستان، پاکستان و .. مشغول خرابکاری هستند، اگر کوچکترین اطلاع نظامی از کشور ایران به دست یکی از این گروه هک های  تروریستی بیافتد، باز هم امنیت کشور بخطر خواهد افتاد. به عبارت دیگر پذیرش پروتکل الحاقی در حال حاضر برای کشور به منزله سم مهلک است. اگر تصمیم گیرندگان کشور پروتکل الحاقی را امضاء هم کنند، مجبورند، اجرای آنرا به بعد از نا آرامی های کشورهای همسایه ایران  موکول کنند.

موضوع دیگری که آمریکائیها مطرح می کنند، این است که قرار نیست تحریم ها به این زودی ها برداشته شود. این دبه آمریکائیها هم خیلی خطر ناک است. چون دو سال پیش آقای دکتر روحانی با خوشبینی نسبت به مذاکرات و لغو تحریم ها پای به میدان مذاکرات گذاشته است. حال اگر بعد از سه سال از حکومت ایشان ، تحریم ها لغو نشود. و ایشان عملاً نتوانند ، تحرکی در اقتصاد ایجاد کنند. سال آخر حکومت ایشان هم به تبلیغات قبل از انتخابات اختصاص خواهد یافت. آن موقع رقیبانی که برای ریاست جمهوری ثبت نام خواهند کرد، روی این موضوع تبلیغات گسترده ای راه می اندازند و امکان ایجاد تفاهم و توافق به صفر نزدیک می شود. حرف آخر این است که دبه آمریکائیها برای ایرانیها غیر قابل پذیرش و احتمال شکست همیشگی توافق نامه را به همراه خواهد داشت.

سخن انتهایی این است که درست است ایران برای برداشته شدن تحریم  حاضر به انجام مذاکره شده است. ولی دبه درآوردن آمریکائیها نه تنها تحریم ها را بر نمی دارد که کشور را به سوی نا آرامی کامل سوق می دهد.

دسته: سياسي
Web Analytics