کتاب توسعه اقتصادی

سایت اندیشه روشن کتاب توسعه اقتصادی را به شما معرفی می کند . کل کتاب را می توانید از لینک پایین صفحه بصورت رایگان دانلود کنید

هم اکنون همه کشورها بجز کشورهای اسلامی توسعه یافته اند.  53 کشور، که دینشان را  اسلام عنوان  کرده اند، هنوز توسعه نیافته اند. بطور قطع و یقین، مدیران و حاکمان این کشورها همگی مسلمان هستند. این 53 کشور، از نظر،‌ نژاد، فرهنگ، موقعیت جغرافیائی و زبان با یکدیگر متفاوت هستند ولی در فقر، نا امنی، عقب ماندگی، توسعه نیآفتگی و دین اسلام با یکدیگر مشترک هستند. فقیر ترین و عقب افتاده ترین کشور قاره اروپا ،کشور مسلمان آلبانی است. اکثر کشورهای خاور میانه با آنکه دارای ثروتهای هنگفت و منابع طبیعی هستند، جزء کشورهای عقب مانده و جهان سومی هستند. کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی و مالزی تنها کشورهای در حال پیشرفت این مجموعه هستند که حکومت آنها سکولار و حاکمانشان قوانین اسلامی را اجرا نمی‌کنند. کشورهای یمن، افغانستان، لیبی،‌ سوریه، عراق، بحرین و سومالی درگیر جنگهای داخلی هستند. مهمترین عامل نا امنی و انفجار، گروه هایی هستند که نام اسلام و مسلمانی را در پرچم خود قرار داده اند. بالاترین آمار جرم و جنایت، کشتار، ترور، خشونت و نقض حقوق بشر در دنیای امروزی، مربوط به کشورهای اسلامی است.

وضعیت توسعه نیآفتگی کشورهای اسلامی بقدر حاد شده است. که در تدریس درس توسعه  اقتصادی و یا هر جایی که بحث توسعه به میان می آید، دانشجویان و غیر دانشجویان فقط یک سوال مشترک دارند. چرا همه کشورهای اسلامی توسعه نیآفته اند. 

اگر اینگونه باشد، پس تئوری های توسعه اقتصادی را باید بگونه ای باز نویسی کرد که راه حل توسعه کشورهای اسلامی را پیشنهاد کنند. لذا بنظر می رسد تئوری های سنتی توسعه اقتصادی نتوانسته است، برای کشورهای اسلامی نظریه ا ی ارائه کند. 

بر همین اساس کلیه یادداشت هایی که در تدریس درس توسعه اقتصادی داشتم، جمع آوری و آنان را با هدف توسعه نیآفتگی در کشورهای اسلامی باز نویسی کردم. این کتاب می تواند، بعنوان کتاب اصلی برای درس توسعه اقتصادی 2 یا 3 واحدی دوره لیسانس و یا بعنوان یکی از کتابهای اصلی و فرعی درس توسعه اقتصادی در دوره کارشناسی ارشد و دکتری مطرح باشد.

 

دانلود کتاب توسعه اقتصادی

Web Analytics